Modrá 296-ka

3.jpg (54169 bytes) Líbí ? :-)

 

Stále je módní mít modrou barvu, zejména v mobilu. Málokoho ale asi napadlo, že i u našich CB RDST je možno tuto úpravu provést. U staničky Allamat 296 (a odvozených) je to dokonce mnohem jednodušší (a levnější) něž u mobilů.

Proč ? Podsvícení displeje je v ní totiž realizováno ne pomocí LED (jako asi všude jinde), ale běžnými žárovkami. Tedy - ne zcela běžnými, ale subminiaturními o průměru 3 mm. Samotná barva je pak určena jednoduše - barevnými návleky na nich.

Takže ? Změna barvy podsvícení (ne nutně na modrou, ale třeba i červenou, zelenou, ...) se provádí výměnou návleků na žárovkách.

Tak jednoduše ? Ano, je samozřejmě nutné otevřít staničku a vlastnit pájku (trafopájka úplně stačí) a být minimálně šikovný.

Opravdu v tom není žádný háček ? Popravě - jeden možná. A to - kde sehnat ty návleky (je jich potřeba 5) ? Zatím mám zkušenosti jen s prodejnou COMPO (Václavská pasáž u Karlova náměstí), kde je maji asi po 7,- Kč. V mimopražských obchodech nevím.

 

Tak jak na to ?

Ještě něco dodat ? Možná, že ony žárovky mají tendence "odcházet" (to byl důvod proč jsme svoji 296-ku vůbec otevíral). Tomu se dá předejít  používáním "šetřícího módu" (přepíná se kombinaci M1+M7). Když už ale žárovička svůj život skončí, dají se sehnat nové (buď v COMPu, viděl jsem i v GESu, předpokládám, že v GM-ku budou také). Rozměr je jasný - 3mm, na délce moc nezáleží. Napětí ? Ve staničce jsou žárovky napájeny 7,66 V, v prodeji jsou žárovky na 6 V (proto asi taky ta nízká výdrž)

 

Toť vše. hodně štěstí, 73! - Váš Tom733 (Tomáš 1 Kladno)

Návody a popisy rozšíření této staničky jsou skvěle popsány například na Této stránce.

Seznam


© 2002 Tomáš Vokoun